Прогноз космічної погоди
Під терміном «КОСМІЧНА ПОГОДА» зазвичай розуміється сукупність явищ на Сонці, навколоземному космічному просторі і міжпланетному середовищі, які впливають на Землю, зокрема на магнітосферу, іоносферу і атмосферу Землі. До основних процесів, що впливають на космічне середовище, відносять сонячні спалахи, корональні викиди маси та інтенсивний потік заряджених частинок, відомий як сонячний вітер. Космічна погода істотно впливає на стан людини і техніки в зв'язку зі зростаючою кількістю супутників в космосі, електричних мереж на землі, використанням глобальної системи позиціонування, авіаперельотів, і т.п.
Вплив космічної погоди на технічні засоби є різностороннім, в таблиці наведені можливі наслідки такого впливу на системи:
Супутникові системи |
Коливання орбіти, пошкодження електронних компонентів, перебої в роботі систем позиціонування та зв’язку. |
GPS та навігаційне обладнання |
Погіршення точності сигналу, збої у визначенні місцезнаходження через змінені умови у магнітному полі. |
Радіозв’язок |
Перешкоди у передачі сигналів, радіозмішання та погіршення якості зв’язку під час сонячних спалахів. |
Електричні мережі |
Геомагнітно-індуційовані струми можуть викликати перевантаження та пошкодження трансформаторів, призводити до масштабних збоїв. |
Авіаційні системи |
Підвищення рівня космічної радіації на великих висотах, проблеми з навігаційними системами літаків |
Рис. Ілюстрація впливу космічної погоди на технологічні системи
Сонячну активність, пов'язану з космічною погодою, можна розділити на чотири основні компоненти: сонячні спалахи, викиди корональної маси, високошвидкісний сонячний вітер та сонячні енергетичні частинки. Дві сонячні постійні, сонячне світло та сонячний вітер, щоб досягти Землі їм потрібно 8 хвилин і 4 дні відповідно. Час прибуття до Землі динамічних сонячних подій, таких як спалахи, частинки сонячної енергії та викиди корональної маси, наближений та варіюються від негайного ефекту до кількох днів, що у багатьох випадках дає можливість раннього попередження про події.
Ілюстрація динамічних і постійних сонячних ефектів на Землі (NASA/Берклі).
Рада з космічних досліджень НАН України 20 вересня 2017 року на спільному засіданні з ДКА України схвалила створення Центру моніторингу космічної погоди. В якості пілотного проекту роботу розпочали в Головному центрі спеціального контролю, який має власну мережу наземного обладнання для здійснення моніторингу та оперативний персонал, який працює в цілодобовому режимі 24/7.
Власне обладнання, що використовує ГЦСК включає магнітометри-варіометри, магнітотелуричні станції, радіоприймальні станції пеленгатори ДНЧ діапазону. До того в розпорядженні НЦУВКЗ, філією якого є ГЦСК знаходиться мережа ГНСС станцій. Додатково оперативний аналітик ГЦСК користується інформацію про стан космічної погоди, розміщеною на сайтах NOAA та Європейського космічного агентства. Нажаль внаслідок російської агресії постраждало багато унікального обладнання, яке було в розпорядженні установ Національної академії наук, і яке, сподіваємося, буде відновлено.