Міжнародний день дій проти ядерних випробувань

 

Щорічно 29 серпня у світі відзначається Міжнародний день дій проти ядерних випробувань. Проводиться він згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 2 грудня 2009 року.

Ініціатором Дня став Казахстан, який саме 29 серпня 1991 року закрив головний ядерний полігон СРСР під Семипалатинськом. Упродовж багатьох років Казахстан (тоді ще союзна республіка) потерпав від ядерних випробувань та їхніх наслідків.

Історія ядерних випробувань - це історія страждань. Жертвами більш ніж 2000 ядерних випробувань ставали найчастіше люди з найуразливіших груп населення. Руйнівні наслідки ядерних випробувань виходять за межі національних кордонів і мають вплив на навколишнє середовище, здоров'я людей, продовольчу безпеку і економічний розвиток країн.

Міжнародний день дій проти ядерних випробувань відзначається проведенням в усьому світі різних заходів, включаючи симпозіуми, конференції, виставки, конкурси, публікації, лекції, інформаційні передачі та інші міроприємства.

Головний центр спеціального контролю, як частина світової системи моніторингу за ядерними випробуваннями, має безпосереднє відношення до Міжнародного дня дій проти ядерних випробувань. Усі випробування ядерної зброї, що були проведені у світі, з моменту отримання незалежності України, були зафіксовані фахівцями ГЦСК. Цілодобово чергова зміна центру стежить за геофізичною обстановкою на всій Земній кулі і оперативно надає інормацію керівництву держави про будь-які підозрілі явища.