ОДВЗЯВ
Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань
Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) встановлює в якості міжнародної правової норми повномасштабну заборону на будь-які випробувальні вибухи ядерної зброї, а також на будь-які інші ядерні вибухи. Документом передбачені механізми контролю за дотриманням такої заборони, що включають можливості дистанційного збору даних і інспекцій на місцях.
У 2000 році Україна ратифікувала Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Держави-учасниці взяли на себе зобов’язання співробітничати у міжнародному обміні даними для контролю за виконанням Договору.
Основним завданням ОДВЗЯВ на сьогоднішній день є створення міжнародної системи моніторингу (МСМ) з метою виявлення та ідентифікації ядерних вибухів, заборонених Договором. Система моніторингу буде складатися з понад 320 сейсмічних, інфразвукових, гідроакустичних, радіонуклідних станцій та 16 радіонуклідних лабораторій.
До Договору були включені технічні засоби ГЦСК (Українська сейсмічна група), яка увійшла до складу МСМ як первинна сейсмічна станція PS-45, та після модернізації стала однією з найсучасніших сейсмічних груп у світі по своєму технічному та програмному оснащенню. Витрати на експлуатацію, обслуговування та модернізацію станції покриваються за рахунок ОДВЗЯВ. ГЦСК ДКАУ та його Національний центр даних, визначені в Договорі, як організація в Україні, що здійснює технічну взаємодію з ОДВЗЯВ та забезпечує безперервну роботу станції PS-45.
Основна задача НЦД полягає в наданні технічних консультацій з питань, що стосуються передбаченого Договором режиму контролю. Для цих цілей НЦД отримує дані та продукти від МСМ та МЦД.
В рамках співробітництва з ОДВЗЯВ здійснюється:
- Експлуатація та обслуговування первинної станції Міжнародної системи моніторингу PS-45;
- Обмін даними з Міжнародним центром даних;
- Отримання послуг та продуктів МЦД;
- Проведення навчання персоналу ГЦСК;
- Участь в міжнародних конференціях та семінарах;
- Співпраця з НЦД інших країн в рамках ОДВЗЯВ;
- Участь в модернізації станції;
- Поставка нового обладнання та ПМЗ в рамках цільових програм.