Шкала інтенсивності МSK-64

Ознаки інтенсивності

Інтенсивність,

бали

Невідчутний землетрус.

Інтенсивність коливань лежить нижче межі чутливості людей; струси землі виявляються і реєструються тільки сейсмографами.

1

Ледве відчутний землетрус.

Коливання відчуваються тільки окремими людьми, які знаходяться в спокійному стані всередині приміщення, особливо на верхніх поверхах.

2

Відчутний землетрус

Землетрус відчувається небагатьма людьми, які знаходяться всередині приміщення; під відкритим небом - тільки в сприятливих умовах. Коливання подібні зі струсом, утвореним легкою вантажівкою. Уважні спостерігачі помічають легкі коливання легких предметів, трохи більш сильніше - на верхніх поверхах.

3

Сильно відчутний землетрус.

Землетрус відчувається всередині будівлі багатьма людьми, під відкритим небом - небагатьма. Люди просинаються, але ніхто не лякається. Коливання подібні зі струсом, утвореним тяжко навантаженим автомобілем. Тремтіння вікон, дверей, посуду. Скрипіння підлоги і стін. Починається дрижання меблів. Предмети, які висять, легко розхитуються; рідина у відкритих ринках злегка коливається. У автомобілях, які стоять на місці, поштовх помітний.

4

Помірний землетрус

Землетрус відчувається всіма людьми всередині приміщення, під відкритим небом - небагатьма. Просинається багато людей, які сплять. Деякі люди вибігають з приміщення. Тварини хвилюються. Струс будівлі в цілому. Предмети, які висять, сильно коливаються. Картини зрушуються з місця. У окремих випадках зупиняються маятникові годинники. Деякі нестійкі предмети перекидаються, або зрушуються з місця. Двері і вікна, які не зачинені, відчиняються і знову зачиняються. Із наповнених відкритих ринок у невеликій кількості виливається рідина. Відчутні коливання подібні з коливаннями, утвореними падінням тяжких предметів усередині будівлі. Можливі пошкодження 1 ступеню в окремих будівлях типу А. У деяких випадках змінюється дебіт джерела.

5

Сильно помірний землетрус

Землетрус відчувається більшістю людей як усередині приміщення, так і під відкритим небом. Багато людей, які знаходяться в будівлі, лякаються і вибігають на вулицю. Деякі люди гублять рівновагу. Домашні тварини вибігають з приміщень. У небагатьох випадках може розбиватися посуд та інші скляні вироби, падають книги. Можливі переміщення тяжких меблів, чути дзвін на дзвіницях. Пошкодження 1 ступеню в окремих приміщеннях типу Б і в багатьох приміщеннях типу А. У окремих приміщеннях типу А пошкодження 2 ступеню. У небагатьох випадках у сирих ґрунтах можливі тріщини шириною до 1 см; у гірських районах окремі випадки зсувів. Спостерігаються зміни дебіту джерел і рівня води в криницях.

6

Сильний землетрус

Більшість людей злякані і вибігають з приміщень. Багато людей із зусиллям тримаються на ногах. Коливання відмічаються водіями окремих автомобілів. Дзвонять великі дзвони. У багатьох будівлях типу В - пошкодження 1 ступеню, у багатьох будівлях типу Б - пошкодження 2 ступеню. У багатьох будівлях типу А - пошкодження 3 ступеню, в окремих приміщеннях такого типу - пошкодження 4 ступеню. У окремих випадках - зсуви проїжджих частин доріг на крутих схилах і тріщини на дорогах. Порушення стиків трубопроводів, тріщини в кам'яних загородженнях. На поверхні води утворюються хвилі, вода стає каламутною в зв`язку з підняттям мулу. Міняється рівень води в криницях і дебіт джерел. У деяких випадках утворюються нові, або пропадають існуючі джерела води. Окремі випадки зсувів на піщаних та кам`яних берегах річок.

7

Дуже сильний землетрус.

Переляк і паніка, відчувають хвилювання навіть водії автомобілів. Де-не-де ламаються гілки дерев. Здригаються та інколи перекидаються тяжкі меблі. Частина світильників, які висять, пошкоджується. У багатьох будівлях типу В - пошкодження 2 ступеню, в окремих будівлях цієї групи - пошкодження 3 ступеню, в окремих - 4 ступеню. У багатьох будівлях типу А - пошкодження 4 ступеню, в окремих - 5 ступеню. Окремі випадки розривання стиків трубопроводів. Пам'ятники і статуї зсовуються з місця. Могильні камені перекидаються. Кам'яні загородження руйнуються.
Невеликі зсуви на крутих скосах ям і насипах доріг, тріщини в ґрунтах досягають декількох сантиметрів. Утворюються нові водоймища. Деякі пересохлі криниці наповнюються водою, а криниці, які існують, пересихають. У багатьох випадках міняється дебіт джерел і рівень води в криницях.

8

Руйнівний землетрус.

Загальна паніка, великі пошкодження меблів. Тварини бігають і кричать. У багатьох будівлях типу В - пошкодження 3 ступеню й в окремих - 4 ступеню. У багатьох будівлях типу Б - пошкодження 4 ступеню, в окремих - 5 ступеню. У багатьох будівлях типу А - пошкодження 5 ступеню. Пам'ятники і колони перекидаються. Значні пошкодження штучних водосховищ; розривання частин підземних трубопроводів. У окремих випадках скривлюються залізничні рейки, пошкоджуються проїжджі частини доріг.

На рівнинах, які залиті водою, часто помітні нанесення піску і мулу. Тріщини в ґрунтах досягають ширини 10 см, а по схилах і берегах річок - більше 10 см; крім того, велика кількість тонких тріщин у ґрунтах. Скелі відпадають, часті зсуви й осипання ґрунту. На поверхні води хвилі.

 9

Дуже руйнівний землетрус.

У багатьох будівлях типу В - пошкодження 4 ступеню, а в окремих - 5 ступеню. У багатьох будівлях типу Б - пошкодження 5 ступеню, у більшості будівель типу А - пошкодження 5 ступеню. Небезпечні пошкодження гребель, дамб, серйозні пошкодження мостів. Легкі скривлення залізничних доріг. Розриви або скривлення підземних трубопроводів. Дорожні покриття й асфальт утворюють хвилеподібну поверхню.

Тріщини в ґрунтах шириною декілька дециметрів і в деяких випадках до 1 м. Паралельно річищам з'являються широкі розливи. Осипання рихлих порід з крутих схилів. Можливі великі зсуви на берегах річок і крутих морських узбережжях. У прибережних районах пересуваються піщані маси і маси мулу: випліскування води з каналів, озер, річок тощо. Утворюються нові озера.

 10

Руйнівний, катастрофічний  землетрус.

Серйозні пошкодження навіть будівель стійкої побудови, мостів, гребель, залізничних доріг, шосейні дороги стають непридатними; пошкодження підземних трубопроводів.

Значні деформації ґрунту у вигляді широких тріщин, розрив і переміщення у вертикальному і горизонтальному напрямках: численні гірські зсуви. Визначення інтенсивності струсу (бальності) вимагає спеціального дослідження.

 11

Катастрофа. Зміна рельєфу.

Сильне пошкодження і порушення практично всіх наземних і підземних споруд.

Радикальна зміна земної поверхні. Спостерігаються значні тріщини в ґрунтах з об'ємними вертикальними і горизонтальними переміщеннями, гірські зсуви і зсуви берегів річок на великих площах. Утворюються озера, водоспади, змінюються гирла рік.

Визначення інтенсивності струсу (бальності) вимагає спеціального дослідження.

 12

Примітки: Класифікація, яка прийнята в шкалі;

Типи споруд (будівлі зведені без необхідних антисейсмічних заходів).

Тип А - будівлі із рваного каменю, сільські будівлі, будівлі з цегли - сирцю, глинобитні будинки.

Тип Б - звичайні цегляні будинки, будівлі крупно блокового і панельного типів, багатоповерхові будівлі, будівлі із натурального тесаного каменю.

Тип В - каркасні залізобетонні будівлі, дерев'яні будинки стійкої побудови.

Кількісні характеристики: Окремі - біля 5%. Багато - біля 50 %. Більшість - біля75%

Класифікація пошкоджень:

І ступінь. Легкі пошкодження: тонкі тріщини в штукатурці і відколювання невеликих шматків штукатурки.

II ступінь. Помірні пошкодження: невеликі тріщини в стінах, відколювання достатньо великих шматків штукатурки, падіння покрівельних черепиць, тріщини в димових трубах, падіння частин димових труб.

III ступінь. Тяжкі пошкодження: великі і глибокі тріщини в стінах, падіння димових труб.

IV ступінь Руйнування: обвалення внутрішніх стін, наскрізні тріщини і проломи у стінах, обвалення частин будівлі, пошкодження зв'язку між окремими частинами будівлі.

V ступінь. Обвали: повне пошкодження будівлі.

Групування ознак шкали: а) люди і їх оточення; б) споруди; в) природні явища.