Що таке інтенсивність землетрусу?

Інтенсивність землетрусу величина, яка характеризує ступінь коливань Земної поверхні під час землетрусу. Інтенсивність виражається балами сейсмічної шкали в залежності від ступеню руйнування типових будівель і споруд, відчуттів очевидців, змін рельєфу земної поверхні.

Інтенсивність прояву землетрусів на поверхні залежить від глибини джерела і магнітуди землетрусу. Інтенсивність тим більша, чим ближче до поверхні розташоване джерело. Так, якщо джерело землетрусу з магнітудою 6, знаходиться на глибині 10 км, то на поверхні інтенсивність складе 8-9 балів, що може призвести до значних руйнувань. При такій самій магнітуді, але на глибині 300 км інтенсивність складе 2-3 бали, а землетрус буде відчуватися лише небагатьма людьми.

В світі використовуються декілька шкал для визначення інтенсивності землетрусу (Європейська макросейсмічна шкала, шкала Меркаллі, шкала Японського метеорологічного агентства тощо), але однією з найбільш розповсюджених в Україні є 12-бальна шкала MSK-64 (Медведєва-Шпонхойера-Карніка).